صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 432043
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
 

گزارش لحظه به لحظه بعد از خوردن یک نوشابه !!
 

 
10 دقیقه بعد :
10 قاشق چای خوری شکر وارد بدنتان میشود میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شوید چون اسید فسفریک طعم آن را کمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میکند.
20 دقیقه بعد :
قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای انسولین می شود کبدتان شروع میکند به تبدیل قند به چربی تا قند خون بیشتر از این بالا نرود.
40 دقیقه بعد :
حالا دیگه جذب کافئین کامل شده مردمکهای چشم گشاد می شود فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند.گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.
45 دقیقه بعد :
ترشح « دوپامین » افزایش پیدا میکند و مراکز خاصی در مغز حالت سرخوشی ایجاد میکنند تحریک میشوند.این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می شود.
60 دقیقه بعد :
اسید فسفریک موجود در نوشابه داخل روده کوچک به کلسیم منیزیم و روی میچسبد.متابولیسم بدن افزایش پیدا میکند.میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی دفع هر چه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می شوند.
مدتی بعد :
کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرار آور) وارد عمل میشود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود بیش از پیش از طریق ادرار دفع می شوند و به همراه آن مقادیر زیادی آب سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می رود.
مدتی بعدتر :
کم کم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش می کند و نوبت به افت قند می رسد.در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر میشوید یا خیلی کرخت و بی حال .حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید دفع کرده اید آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد.تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید.


هوس نوشابه نکردید !!!


دسته ها : تازه ها
X